blahosz.oznamuje.cz

2084 - román- srovnání a svět

Publikováno 16.03.2016 v 19:04 v kategorii Poznámky ke knize, přečteno: 117x

Některé myšlenky nemusí být úplně nové a přesto zaujmou. Román 2084 nevychází z typologické základny světoznámého bestseleru 1984. Budoucnost v obou dílech, je ale děsivá. Strach nenahání nepřemožitelné příšery vynořující se z nitra některé galaxie, ale domácká stvoření, člověka dvou moudrého, jehož nenasytnost po ovládání druhých bytostí má obludné kontury. Otázka, kterou si oba autoři shodně kladou zní: „Je tato budoucnost natolik vzdálená, aby nás minula? Nejsem již vlastně její bezděčnou součástí?“ Odpověď, ať už se vám to líbí, je ukryta někde na stránkách 2084 – letopočtu našich vniků. Bůh ochraňuj ty dosud nenarozené pitomce.

Některé myšlenky nemusí být úplně nové a přesto zaujmou. Román 2084 nevychází z typologické základny světoznámého bestseleru 1984. Budoucnost v obou dílech, je ale děsivá. Strach nenahání nepřemožitelné příšery vynořující se z nitra některé galaxie, ale domácká stvoření, člověka dvou moudrého, jehož nenasytnost po ovládání druhých bytostí má obludné kontury. Otázka, kterou si oba autoři shodně kladou zní: „Je tato budoucnost natolik vzdálená, aby nás minula? Nejsem již vlastně její bezděčnou součástí?“

Odpověď, ať už se vám to líbí, je ukryta někde na stránkách 2084 – letopočtu našich vniků. Bůh ochraňuj ty dosud nenarozené pitomce.


Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!