blahosz.oznamuje.cz

60tý sjezd GRAMMY – v bublině na věčné časy

Publikováno 04.03.2018 v 21:10 v kategorii Úvahy zděšeného muže, přečteno: 83x

Umělí lidé v čele západního světa

Pustil jsem si na ČTart nevšední zážitek – záznam GRAMMY AWORDS 2018. Fantastická show, americky opulentní a formálně dokonalá, produkční profesionalita čišela z každého gesta účinkujících. Dokonale zrežírované divadlo za milióny, v němž se přes chladnou a technickou krásu občas zaskvěla i hudební perla.

To bylo ale výjimečné. Opulentní produkční slupkou přes všechnu snahu prosakovala – šmíra. „Přirozená“ agitka Stinga z newyorského metra byla vysloveně trapná. (Má tohle zapotřebí?) U2 hrající na lodi se Sochou svobody za zády recyklovali tisíckrát obehraný vizuální kýč (to se nestydí?, trochu to zachraňovaly záběry z poletujících dronů, ale ne moc). Zpěvačka Kesha předvedla studii hysterie v přímém přenosu. Její vášnivé objímání kolegyň připomínalo výjev z léčebny, celému světu sdělovala, jak moc trpěla. Její producent ji psychicky deptal, ničil její ženství a ona propadla bulimii. Za ošklivou nemoc ho zažalovala. Ale už zase přibrala, fanoušci se mohou upokojit.

Ke Zlatému slavíkovi vždy patřila politická agitka. Herečka, jejíž jméno jsem zapomněl (Jiřina Švorcová?) předvedla další feministickou studii na téma Ještě muži uvidíte, co jste nám způsobili. Myslíme to vážně! Bylo ohromující sledovat, jak si přiteplale působící samci v sále hlídali obličeje a ve správnou chvíli odmítavě kroutili hlavami nebo dávali najevo rozhořčení. Byli tu s Kim Ir Senem? Ne, šlo o delegáty sjezdu KSČ v přímém přenosu – v sále neseděla jediná bytost mužského pohlaví.

Sir Elton John v cirkusovém buzna sáčku byl pak jen pověstnou třešničkou na dortu.

Nedalo se to snést. Co to proboha je?! Přepnul jsem na ST 2, kde běžel bulharský (ano, bulharský!) film Lekce (Grozeová, Valčanov, 2014) o učitelce, která se dostala do dluhové pasti. Do pasti, vytvořené falešným příběhem, jehož spoluautory byli lidé aplaudující v Madison Square Garden. Kontrast falše a skutečného života byl neuvěřitelný – kdybych nepřepnul, možná bych si prázdnotu GRAMMY AWARDS vůbec neuvědomil. Vzal bych tenhle svět za svůj a zítra odjel zakoupit zatraceně dobré kuře do nákupního centra. Ale já viděl skutečného člověka ve skutečném světě a nevěděl, co s tím: viděl jsem nevinnou ženu vláčenou a drcenou systémem, který bohaté produkce chrlící kýč cíleně vytvářely - a z něhož žily.

Faleš současné umělecké Národní fronty západního světa se mi odkryla v celé své etické, ideologické i asexuální nahotě a já jsem hleděl na cosi odpudivého a morálně vadného.

Než jsem usnul, ještě mě napadlo, proč nám naše televize neustále předkládají reklamou prosáklý pseudosvět místo skvělých bulharských filmů – ale to by bylo na jiné povídání.

www.zdesenymuz.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!