blahosz.oznamuje.cz

Halík bere naději

Publikováno 04.05.2016 v 16:52 v kategorii Úvahy zděšeného muže, přečteno: 235x

Asi málokdo v této zemi požívá tolik (oprávněné) úcty jako muž, jehož názory na záležitosti člověka, Boha a dobře žitého života nelze než podepsat. O to smutnější je jeho demoralizující pohled na českou společnost…

Odložme na chvíli úctu, kterou si profesor Halík nepochybně zasluhuje, a podívejme se na jeho současné názory na českou společnost. Daly by se shrnout do sdělení: nevděčný český národ, beroucí plnými hrstmi peníze svých evropských spoluobčanů, neumí být s nimi solidární ve chvílích, kdy to potřebují.

To je hodně silná káva – peskovat takto obyvatele země, jejíž obyvatelé se vždy spontánně a masivně zapojují do pomoci bližním (vzpomeňme na vzedmuté vlny solidarity ve chvílích byť vzdálených přírodních katastrof). Důvod bude jinde: Halíkův „nedostatek solidarity se Západem“ neznamená de facto nedostatek solidarity, ale odmítnutí postupů a společenských konstruktů, k nimž jsou Češi kritičtí.

Pan profesor Halík zde směšuje různé věci. A bohužel za pomoci typicky českého sebemrskačství, které jsem u českých intelektuálů vždycky nesnášel. Neznám jiný národ, který by se neustále ohlížel na to, co o něm říkají druzí, jak na ně působí, jaké ceny (omlouvám se) mu dají. Jaký by měl být. Zda dělá věci tak, jak se dělat mají. Zda se dostatečně omluvil za příkoří, způsobená svým sousedům.

Měl jsem v životě to štěstí, že jsem procestoval svět a v USA, odkud k nám pan Halík minulý podzim promlouval, jsem strávil spoustu času. Neznám národ, který by neměl své – většinou mnohem větší – máslo na hlavě. Který by nebyl plný předsudků. Zpátečnictví a intolerance (to, že se dnes v některých zemích přetavuje do budovatelského kolektivismu, na věci nic nemění).

Pan Halík je bezpochyby citlivý člověk a tak je zhnusen stavem společnosti stejně jako lídry, kteří ji vedou. To ale není nic zajímavého: sdílí to s většinou české populace. Česká společnost je v krizi – dodejme ale, že stejně jako kterákoli západoevropská nebo ta severoamerická. Všude se v zájmu jedině správných a korektních idejí lže, manipuluje, všude se zhnusení běžní lidé odtrhávají od svých elit a snaží se hledat východisko z temnoty.

Na rozdíl od pana Halíka si myslím, že Češi jsou lidé velmi solidární. Jen možná (víc než národy tzv.“věřící“) cítí, že západní lidská pýcha opustila prostor přirozeného chování a morálky a nyní je nahrazuje (často obludnými) racionálními konstrukty.

V této zemi se žije úžasně. Že pořád kafráme? No a co, takoví už jsme. Každý národ je nějaký. Pod prvotní negativní slupkou jsou Češi velmi vřelí, přátelští a obětaví lidé. A mají smysl pro humor, to je vzácné. Vědí to statisíce cizinců, kteří si naši zem vybrali jako svůj domov – a to bez úplatků štědrých sociálních systémů, které by získali jinde.

Lidé žijící v dědičných zemích Koruny české potřebují dnes jako kdykoli předtím pozitivního lídra, (přes všechny problémy) hrdého na toto místo, samozřejmého ve svých hodnotách. Připomeňme si to při sedmistých oslavách narození Karla IV. Takový byli ale i další: Masaryk, Havel… Šlo o lidi pozitivní, s jasným směřováním a osobním ručením.

„Imunitní systém společnosti“ je možná ohrožen, ale pan Halík nemá dle mého soudu velké právo tepat morální nedostatečnost lidu, než si zamete před svým prahem. Je významným reprezentantem instituce, jejíž český šéf bezostyšně a nechutně podlézá hradnímu Luciferovi ve vidině zisku hradčanských paláců. I z katolické církve se může člověku někdy zvednout žaludek.

Odtažité profesorské odsudky nic nevyřeší a současnou krizi hodnot jen dále prohloubí. Lidé si vyberou lídra, který cítí hrdost na tuto zemi. Buď se takový objeví mezi slušnými a morálně neponičenými lidmi, nebo nám pomáhej Pán Bůh.

www.zdesenymuz.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!