blahosz.oznamuje.cz

Hitler hraje PlayStation

Publikováno 21.04.2016 v 14:25 v kategorii Úvahy zděšeného muže, přečteno: 147x

Zbyněk Petráček se mýlí – v případě masového vraha Breivika nejde o rozjitřené emoce, nýbrž o posouvání hranic přirozeně vnímané spravedlnosti…

Ta zpráva musí vyrazit dech každému, koho ještě neopustily zbytky zdravého rozumu. Masový vrah Anders Breivik uspěl se stížností na podmínky ve věznici. Okresní soud v Oslu rozhodl, že namátkové osobní prohlídky a noční buzení porušují jeho základní práva. Rovněž si masový vrah stěžoval na kvalitu jídla, které si dovolili ohřívat mu v mikrovlnce (považuje to za mučení). Ve věznici Skien má k dispozici tři místnosti s posilovacími stroji, počítačem a herními konzolemi PlayStation či Xbox. Součástí jeho samotky je i toaleta a sprcha. Dálkově studuje politologii na univerzitě v Oslu.

Masovému vrahovi, který před pěti lety chladnokrevně povraždil 77 lidí - většinou dětí - má Norsko zaplatit v přepočtu téměř milion korun jako náhradu soudních výdajů. Zavřený je na 21 let, delší trest si v Norsku nestanovili.

„Zákaz nelidského a ponižujícího zacházení představuje základní hodnotu v demokratické společnosti. To platí bez výjimky - i v případě zacházení s teroristy a vrahy,“ uvedla v rozsudku soudkyně Helen Andenaesová Sekulicová.

Zbyněk Petráček – myslím, že dnes asi nejerudovanější a nejrozumnější komentátor Lidových novin, pokládá toto rozhodnutí za správné. V komentáři „I Breivik je člověk“, argumentuje tím, že „laťku (naší, tj. civilizované) spravedlnosti testuje vztah k těm nejhorším“. Tedy pokud společnost bude slušně zacházet se svými masovými vrahy, bude slušně zacházet i se svými normálními občany.

Jenže to je argumentace, která vidí jen jednu stránku. Pro tu tisícovku zničených lidí (konkrétních lidí, trpících, truchlících po svých mrtvých dětech!!!) musí být toto elitářské sdělení pana Petráčka jako plivanec do obličeje. Oni se jistě nechtějí vrahovi mstít, nevolají po jeho krvi – chtějí jen, aby společnost vydala jasný signál, že tento muž je zrůda, která má být adekvátně potrestána.

Pokud se na tom shodneme (?), pojďme dál. Mají hrát zrůdy jako je masový vrah Breivik po zbytek života v cele 3 + k.k. PlayStation a studovat přitom politologii? (sic!) Žalovat stát, který je uvěznil, a vysmívat se tak obětem? Nebo je po jednadvaceti letech pustíme a oni napíší bestseller a proslaví se? Poslední možnost je v dnešní posthodnotové západní společnosti zcela reálná.

To, co se v Norsku stalo, není vítězstvím práva a nám slušným lidem více bezpečí nepřinese. Naopak: je zprávou o společnosti, která ztratila své sebezáchovné instinkty a není již schopná jasně pojmenovávat dobro a zlo. Z podivných vnitřních důvodů se zajímá vždy o vrahy, nikdy o oběti.

Rozhodnutí norského soudu je vítězstvím všech příštích teroristů, kteří dnes vědí, že při případném dopadení si ve vězení vhodně doplní své vzdělání. Je zprávou o psychicky poškozeném světě, v němž již některé západní (post)společnosti žijí. Hodnoty elementární spravedlnosti a morálky jsou v něm nahrazeny etickými (sociálními, pohlavními, genderovými) konstrukty, které jsou podpírány právem, oddělujícím se v zájmu lepších zítřků stále víc od své podstaty, tedy spravedlnosti.

V dnešním Norsku by Adolf Hitler hrál PlayStation, studoval dějiny umění a zázračně bohatl ze svých úspěšných monografií.

www.zdesenymuz.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!