blahosz.oznamuje.cz

Myšky opouštějí loď

Publikováno 12.04.2018 v 11:32 v kategorii Úvahy zděšeného muže, přečteno: 41x

Pan Pelikán není sympatický chlapík, jak ho líčí Respekt – je symbolem pokroucené morálky aktivistických časů

O ministru Pelíkánovi jsem psal před dvěma lety (viz Případ Pelikán):

Na pana Pelikána je - bez ironie - vcelku pěkný pohled. Dobře vypadající, jistě sportující městský liberál, do práce občas zajede na kole a možná ani nejí zvířátka. Člověk s tahem a chutí pracovat, hlasitě se zastávající liberálům blízkých skupin a minorit (gayové, lesby, uprchlíci). Dalo by se říci typický reprezentant nového spravedlivějšího a vlídnějšího světa, něco jako kanadský premiér nebo kancléřka Merkelová, kdyby omládla o dvacet let.

Zkouším odolat zkušenému našeptávači v srdci a chce se mi věřit, že tito lidé mohou přinášet naději. Budu upřímný, nejde mi to. Prožil jsem půl života v reálném socialismu a tak si pamatuji, že podobným dojmem na mě působili svazáci. Lidé, kteří se dostali k moci a mohli činit – a občas také činili, to jim přiznejme – konkrétní dobro pro druhé.

Potíž byla v tom, že tento typ lidí sloužil špatnému pánu. A tato potíž přetrvává, i když se historické kulisy mění. Jde o vnitřní ustrojení člověka, schopnost nenechat se úplně zkorumpovat.

Pan Čáp odklonil firmu na své děti, aby získal 50 milionů. Když je získal, vzal si firmu zpět. My starší víme, že se žádné porušení zákona nepotvrdí. Hnutí pana Čápa působí jako semknutý ÚV SSM a papouškuje (hle, další ptáček!) své naučené fráze o na Čápa útočících imperialistech.

Jaký to pohled na profesionály, kterými se pan Čáp obklopil! Paní Jourová změnila názory okamžitě, jakmile získala bruselský pašalík. Paní Krnáčová (dříve ředitelka důstojné Transparency International) se už téměř naučila česky – hlavně v tom chodit. Pan Komárek, bývalý novinář tepající do nešvarů – zde raději ponechme bez komentáře…

Pan Pelikán je ale jiný případ. Zastává úřad, který by měl mít cosi společného s elementární spravedlností, nikoli pouze s pokroucenými, účelově užívanými paragrafy. Je typem a reprezentantem nového přístupu, minulostí nezatíženého člověka. Řada lidí do něj možná vkládá své naděje.

Zda se v této zemi ještě něčím pojí morálka se spravedlností, bude mít tento vzorově vypadající městský liberál šanci ukázat, až se za pár týdnů kauza Čapí hnízdo (ne)vysvětlí. Co na to řekne jeho vnitřní lidské ustrojení? A co pan Čáp? Tipnete si výsledek?

(31.3.2016)

Nuže, přišel čas hodnocení: nutno opakovat nultý ročník školy morálky. Oportunistický právník toužící po kariéře, který po dva roky pomáhal mlžením, polopravdami i konkrétními činy budovat impérium nechutnosti, se snaží zachránit si na poslední chvíli kůži – chytré myšky jako první opouštějí loď. To, co pan Pelikán předváděl před zraky národa, ale zapomenuto nebude – ostatně to po něm převezmou jiní všeho schopní právníci paní Válková s panem Vondráčkem. Není mezi nimi rozdíl.

Jenže pro „liberální“ křídlo budovatelů lepších zítřků pan Pelikán jako člověk odepsaný není – viz Respekt, Ondřej Kundra, 8.4.2018. („…přispěl k podkopávání důvěry v právní stát. Z dlouhodobého pohledu nicméně budou nad Pelikánovým působením ve vládě převažovat spíše pozitiva...“ – sic!) . V podstatě je to tedy pořád vcelku sympatický chlapík, zastávající se potřebných. Hlavně že je členem našeho liberálního kmene.

Tato dvojí morálka jako by pocházela ze squattu či komunitního centra (Zabereme váš majetek a postaráme se o něj lépe než vy - jak komunistické.). Pamatuji se na dobu, kdy Respekt začal ztrácet respekt a já si ho přestal kupovat: začal tehdy pomíjet jedna fakta a lakovat druhá, jeho srdci bližší. Jenže lepší svět ještě nikdo nepřivolal vyhlašováním ideálů, zřizováním „hate free“ zón či „vyhledáváním nenávisti“ ve veřejném prostoru.

Jak to zpívají Rolling Stones o policajtovi a lumpovi – jaký že je mezi nimi rozdíl? Co začít pro jednou u sebe a spravedlivě naměřit panu Pelikánovi, co mu patří? Jeho morálka je přece bez výmluv obludná, vždyť byl vzorem našim dětem, „ministrem spravedlnosti“!

Špatně vychovaní liberálové, kteří tátu Havla nepochopili a nesahají mu ani po kotníky, začali už dávno přepisovat morálku přirozeného světa a připravovat tak společnost na příchod Agroferta Mesiáše.

www.zdesenymuz.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!