blahosz.oznamuje.cz

Obětovaný komik

Publikováno 18.04.2016 v 13:02 v kategorii Úvahy zděšeného muže, přečteno: 152x

Lídrem EU je země s poškozenými hodnotami. Německo zůstává největším problémem Evropy…

Německý komik a satirik Jan Bohmermann si udělal legraci z hlavy Turecka, přednesl o vysoce demokratickém tureckém vůdci Erdoganovi ošklivě nevkusnou báseň. Vůdce se ozval a německá vláda (rozuměj Angela Merkelová a její věrní) rozhodla, že tureckému vůdci vyhoví a povolí na svém území komikovo trestní stíhání. Důvodem je bez jakékoli pochybnosti dohoda Merkelové s Erdoganem o tom, aby zastavil proud migrantů, který Merkelová s široce rozevřenou náručí do Německa pozvala a pak se jí situace vymkla z rukou (že vše vydává za problém celé Evropy a Německo za jejího zachránce, ponechme stranou).

Není to jen nevkusný čin do kouta zahnané kancléřky. Jde o precedens, ve skutečně demokratické zemi nepředstavitelný. Dovede si někdo představit, že by se něco podobného stalo v USA? Že by USA začaly stíhat svého občana za satiru na (právě) spojeneckého státníka? Neuvěřitelné, celý étos americké společnosti by padl – jeho podstatou je totiž právě opačné paradigma: ochrana svobody jednotlivce před společností a jí neustále generovanými vyššími cíli. Proto také v praxi přirozeně funguje identifikace nejrůznějších příchozích s touto zemí a jejími hodnotami – na rozdíl od EU, která místo přirozených hodnot zdravého rozumu generuje další a další nařízení „v zájmu člověka“.

Řekněme to otevřeně a nekorektně. V USA takto svého občana neobětují, protože americká demokracie nevznikla řízenou denacifikací americké společnosti vítěznými mocnostmi po druhém krvavém světovém konfliktu, který vyvolala.

Ač se tomuto konstatování všichni komentátoři úzkostlivě vyhýbají, zde je třeba vidět jádro problémů současné EU. Stále znovu a znovu se prokazuje, že hodnoty EU jsou gumové podle potřeb jejího lídra, ekonomicky nesmírně schopné země, které ovšem demokratické uspořádání přinesly jiné země s jinými, dlouhodobě přirozeně vnímanými a žitými tradicemi.

Viděno touto optikou dávají dnešní spasitelské činy Německa smysl. Drtivá většina obyvatel je zde na povel svých vůdců bezjaderná, zelená, vítací a podobně, všichni si rádi dodávají sebeúctu. Nesamozřejmost určitých hodnot je problémem Německa a Německo tak díky své hospodářské síle zůstává hlavním problémem současné Evropy.

Dnes bez skrupulí obětovalo svého občana, kdo bude na řadě – v zájmu vyšších a ušlechtilých cílů - příště?

Pro přežití naší země je nejpodstatnější, aby se hodnoty EU neodvozovaly pouze od názorů Německa, byť má největší moc, vliv a peníze. Francie je bohužel dávno na odpis. Modleme se, aby Velká Británie v EU zůstala a tím tento skutečně úžasný historický projekt neodrovnala – bez ní bude definitivně zbaven anglosaského étosu, který přes všechny své problémy jako jediný umožňuje důstojnou a nepokřivenou existenci.

www.zdesenymuz.cz

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Nemakrel 21.04.2016 v 12:14 KVĚTY POSTKLIMAKTERIA. Stíháním komiků v Německu obvykle vrcholí totalita. Poté co v tzv. demokratických parlamentních volbách zvítězila v roce 1933 NSDAP a po určitém zdráhání maršála von Hindenburga byl říšských kancléřem jmenován chlapík, co slavil včera narozeniny, došlo i posměváčky. Smutné je, že stíhání umožňoval stejný zákon "na ochranu majestátu. V právním řádu některých zemí uvázla řada zákonů z let minulých, ale obvykle mají státní reprezentace dostatek soudnosti, aby tuto legislativní veteš nebrali vážně. Problém nastane, když se k moci dostanou a zuby nehty drží pomatené bytůstky s připosraženými sáčky a podobě střiženými názory. Posklimakterické poruchy mohou působit zábavně u přespříliš pečujících babiček, nebo všetečných detektivek jako je Miss Marplová. Ve vrcholné politice je to malér. Problém nastane, pokud se v americkém svazu dostane k moci jiná posklimakterická babka - Hillary. Pak tyhle dvě zničí euroatlantickou civilizaci, anebo naopak ŠÍLENĚ OBOHATÍ. Nu máme se na co těšit, a kriminalizace klaunů bude, bohužel jen ta veselejší část.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!