blahosz.oznamuje.cz

Případ Pelikán

Publikováno 31.03.2016 v 09:55 v kategorii Úvahy zděšeného muže, přečteno: 129x

Pan Čáp, zkušeně odklánějící desetimiliony, má svého ministra spravedlnosti. Jak se neformální šéf státní morálky zachová?

Na pana Pelikána je - bez ironie - vcelku pěkný pohled. Dobře vypadající, jistě sportující městský liberál, do práce občas zajede na kole a možná ani nejí zvířátka. Člověk s tahem a chutí pracovat, hlasitě se zastávající liberálům blízkých skupin a minorit (gayové, lesby, uprchlíci). Dalo by se říci typický reprezentant nového spravedlivějšího a vlídnějšího světa, něco jako kanadský premiér nebo kancléřka Merkelová, kdyby omládla o dvacet let.

Zkouším odolat zkušenému našeptávači v srdci a chce se mi věřit, že tito lidé mohou přinášet naději. Budu upřímný, nejde mi to. Prožil jsem půl života v reálném socialismu a tak si pamatuji, že podobným dojmem na mě působili svazáci. Lidé, kteří se dostali k moci a mohli činit – a občas také činili, to jim přiznejme – konkrétní dobro pro druhé.

Potíž byla v tom, že tento typ lidí sloužil špatnému pánu. A tato potíž přetrvává, i když se historické kulisy mění. Jde o vnitřní ustrojení člověka, schopnost nenechat se úplně zkorumpovat.

Pan Čáp odklonil firmu na své děti, aby získal 50 milionů. Když je získal, vzal si firmu zpět. My starší víme, že se žádné porušení zákona nepotvrdí. Hnutí pana Čápa působí jako semknutý ÚV SSM a papouškuje (hle, další ptáček!) své naučené fráze o na Čápa útočících imperialistech.

Jaký to pohled na profesionály, kterými se pan Čáp obklopil! Paní Jourová změnila názory okamžitě, jakmile získala bruselský pašalík. Paní Krnáčová (dříve ředitelka důstojné Transparency International) se už téměř naučila česky – hlavně v tom chodit. Pan Komárek, bývalý novinář tepající do nešvarů – zde raději ponechme bez komentáře…

Pan Pelikán je ale jiný případ. Zastává úřad, který by měl mít cosi společného s elementární spravedlností, nikoli pouze s pokroucenými, účelově užívanými paragrafy. Je typem a reprezentantem nového přístupu, minulostí nezatíženého člověka. Řada lidí do něj možná vkládá své naděje.

Zda se v této zemi ještě něčím pojí morálka se spravedlností, bude mít tento vzorově vypadající městský liberál šanci ukázat, až se za pár týdnů kauza Čapí hnízdo (ne)vysvětlí. Co na to řekne jeho vnitřní lidské ustrojení? A co pan Čáp? Tipnete si výsledek?

www.zdesenymuz.cz

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Nasheptávacz 01.04.2016 v 11:36 Alegorie s ptáky má v tomto případě širší souvislosti. Babiš ve východoukrajinské jidiš (psáváno Babiesch) znamená "zloděj ptáků", i když bych si spíše tipoval, v realitě Podkarpatské Ukrajiny, slepice než vznosné ptáky s klapajícími zobáky. Snad jen ten zvuk, klapání zobáky nemate jen ptáky.....Vzpomenul bych na tom místě jednoho nečlena "asertivního" hnutí, který má blíže k jinému členu vládnoucí koalice, totiž svatého Františka, který podle legendy "říkal vlku Bratře a kázal PTÁKŮM".


 • Dragutin 01.04.2016 v 12:47 Hnízda nestaví jen čápi. Pelkán u nás také hnízdí. Narodíl od čápů nejsou jeho hnízda na očích (komíny, střechy, poslanecká sněmovna), ale rákosí. O to zajímavější je jejich obsah. V hnízdě našeho Pelikána najdete jednu profesorku práva a soudkyni mezinárodního soudu a Dragutina Pelkána, který blahé paměri přednášel dějiny státu a práva socialistických zemí a neměl rád, když mu někdo řekl, jako odpověd na podmínky vzniku VŘSR v Rusku, že carkou rodinu terorizoval pologramotný mnich Dragutin (Dragutin - Rasputin jednoho splete). Po téhle odpovědi vylétl dotyčný od zkoušku a jeho index plachtil do bázenu Kotěrovy PFUK. Zase to létání a ptáci.......


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Pohnutky autora a úvahy literárních postav se nemusí vždy shodovat. Autor, nakladatel ani pan Internet upozorňují, že neodpovídájí za názory čtenáře a jejich prožitky, ikdyž připouští, že se svět, a to i ten literární, zbláznil a hledat v něm ostrůvky pozitivní deviace, se nevyplácí. Sic transit gloria mundi!